Skip to main content

Dzisiaj zmarł Andrzej Zarębski, nauczyciel, opozycjonista, dziennikarz, współzałożyciel i członek redakcji pisma NZS „Reduta”, współorganizator Biura Informacji Prasowej KKP i potem KK „Solidarność”, redaktor naczelny Serwisu Informacyjnego „S”. 13 XII 1981 internowany, zwolniony 2 XII 1982. 1983-1988 członek redakcji podziemnego „Przeglądu Politycznego”, w 1988 wraz z Donaldem Tuskiem, Jackiem Kozłowskim i Markiem Zająkałą redaktor i drukarz (poza stocznią) wydania strajkowego pisma „S” Stoczni Gdańskiej.

1989-1990 dziennikarz „Tygodnika Solidarność” i TVP Gdańsk, w 1990 „Gazety Gdańskiej”. 1990-1993 w KLD, 1991-1993 poseł RP z listy KLD, w 1991 rzecznik prasowy rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego. 1993-1999 członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, m.in. sekretarz Rady.

To suche fakty. A poza nimi? To przede wszystkim ogromny wkład pracy w tworzenie warunków do powstawania i funkcjonowania wolnych mediów, ładu medialnego. Wspierał tworzące się wówczas telewizje kablowe, wiedząc, że one najszybciej pozwolą społeczeństwu dotrzeć i poznawać niezależne europejskie i pozaeuropejskie media wolnego świata. Rozumiał potrzebę i wagę takich działań dla odbudowy demokratycznego państwa, w tym funkcję edukacji społecznej po latach PRL-owskiego monopolu medialnego. Aktywnie uczestniczył w konferencjach szybko rozwijającej się branży TV kablowej, które w tym czasie spełniały funkcje edukacji, dostarczania wiedzy i wymiany doświadczeń.  W uznaniu Jego zasług w 2013 r. otrzymał tytuł Mocarza Kabla Polskiego Forum Fortel. Bezkompromisowy, a przy tym przyjacielski, z jasnym przesłaniem i wolą wykorzystania autorytetu jakim się niezmiennie cieszył dla realizacji swojej wizji wolnego świata mediów. Odszedł wielki Człowiek, o tak bogatym i barwnym życiorysie  jak czasy w których mógł aktywnie działać. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Dzielimy wielki smutek z Jego bliskimi. Niech spoczywa w pokoju.

[Dane biograficzne: Encyklopedia Solidarności, foto; A. Ostrowski]

Skip to content